Biotopní akvária

Biotopní akvárium. Takovým to názvem se označují akvária, jejichž zařízení, dekorace, ryby a rostliny jsou zvoleny tak, aby připomínali co možná nejvěrněji určitý biotop, tedy určitou oblast. Na rozdíl od akvária společenského, kde se používá zařízení a  dekorace především podle vkusu akvaristy, ryby a rostliny se volí podle toho „ aby se vzájemně nesežrali“ a měli alespoň podobné nároky na vodu a krmivo, tak u akvárií biotopních volíme vše podle toho jak to opravdu vypadá v přírodě v určité části světa. Častým typem biotopního akvária je například tzv. „Afrika“. Tímto názvem se označují akvária s africkými tlamovci a jinými druhy endemitních ryb, pocházejících z východoafrických jezer ( nejčastěji z jezer Malawi a Tanganika) Akvárium se zařizuje jako skalnaté s velkým množstvím úkrytů, jemným pískem a jen malým množstvím tvrdolistých rostlin.

Příklady dalších biotopních akvárií:

Střední Amerika – nejčestěji velké cichlidy Akary, Kančíci, Vrubozubci nebo případně pro živorodky ( Paví oka, Mečovky, Platy, Black molly)
Jiřní Amerika - kopírují podmínky v řekách Amazonie, různé přítoky řeky Amazonky, především různé  tetry, cichlidky, neonky , skaláry nebo terčovci.

Asie - pomalu tekoucí říčky a potoky Asie ( borneo, Sumatra) nejčastěji zakládáme akvária s parmičkami, čichavci, rájovci, mřenkami.

Většinou je biotopní akvárium tak trochu kompromisem, protože pokud se rozhodnete založit biotop, budete muset mít důkladné zeměpisné znalosti a obrnět se trpělivostí. Biotopy jsou náročnější na čas, na údržbu a občas i na finance. Navíc nabídka na trhu je většinou značně omezená, můžete mít problém sehnat určité druhy ryb, rostlinek a správnou dekoraci. U nás se vždy budeme snažit, pro vás zajistit široký sortiment ryb, dekorací i rostlin, tak aby vaše akvárium bylo přesně podle vašich představ.

ZooPartner.cz - akční leták